Савремена рециклажа у Дому здравља "Вождовац" |
ПОГОН ЗА ТРЕТМАН МЕДИЦИНСКОГ ИНФЕКТИВНОГ ОТПАДА Дом здравља "Вождовац", један је од малобројних домова здравља који испуњава све европске стандарде када је реч о уништавању медицинског инфективног отпада, претендује да постане прва еколошка здравствена установа у Београду. У нашој установи се примељују сви стандарди у вези са сакупљањем, одлагањем, транспортом и прерадом медицинског инфективног отпада. Погон за третман медицинског инфективног отпада почео је са радом још 2008. године, по отклањању свих примедби Министарства животне средине, рударства и просторног планирања (садашњег Министарства заштите животне средине) и добијању Решења о издавању интегралне дозволе за сакупљање и транспорт инфективног медицинског отпада нa територији Републике Србије и складиштење и третман инфективног медицинског отпада. Смештен је у простору од око 100 квадратних метарa, опремљен савременим постројењима за обраду отпада, а поседује и сертификат којим се потврђује да се све ради по строгим безбедносним прописима. Дом здравља "Вождовац" поседује и специјализовано возило за превожење отпада који се ствара у контакту са пацијентима (искоришћене игле, шприцеви, ампуле и др.) из свих пунктова установе у Погон за третман медицинског инфективног отпада.
Запослени који раде у Погону стекли су све потребне сертификате и обучени су за рад.
Сама процедура уништавања траје око сат и по времена. Сакупљање потенцијално опасног медицинског отпада почиње у амбуланти, где медицинска сестра одваја отпад. Он се затим обележава посебном налепницом, на којој мора да буде евидентирано место, време, садржај и служба у којој је настао. Након тога спремач/спремачица у посебној амбалажи односи до места одакле се даље транспортује до Погона. Годишње се прикупи и уништи око 30 тона медицинског инфективног отпада, који се затим претвара у обичан третирани комунални отпад.
Пратећи линк у наставку, можете погледати пут медицинског инфективног отпада у Дому здравља "Вождовац". Поред медицинског инфективног отпада, у нашој установи води се рачуна да се на одговарајући начин управља и другим врстама отпада, који се посебно одваја и шаље на рециклажу (електронски отпад, кертриџи, папир, ПЕТ, МЕТ, ...) или уништавање (фиксир, развијач, рендген филмови, флуоресцентне цеви, ...).
Документа: |